Nejdůležitější fotografie v historii

Vynález fotografie umožnil lidem zdokumentovat hodně historických momentů naší Země. Zatímco některé nám ukážou jak jsme se již dostali daleko a na co můžeme být jako lidstvo hrdé, jiné bychom raději vyřadili a zapomněli, že k tomu došlo.

Poslední veřejná poprava Gilotinou v roce 1939

0114

Veřejné popravy Gilotinou patří ke způsobům, které se používali ve Francii již za dob krále Ludvíka. Nicméně naposledy ji bylo možné veřejně spatřit 17. června 1939, kdy byl s její pomocí sťat odsouzený zloděj a vrah – Eugen Weidmann. Proč se tehdy poprava odehrávala veřejně? Protože v té době chtěli úřady, aby lidé viděli co se jim může stát. Nicméně Francouzi to brali také jako určitý druh zábavy, brali také děti aby viděli že se mají chovat slušně jinak mohou skončit podobně.

Tato fotografie byla tak kontroverzní, že vláda byla nucela ukončit veřejné popravy a další již probíhali za zavřenými dveřmi. Veřejné popravy začali být chápány jako něco barbarského a necivilizovaného. Dále se tento způsob popravy používal až do roku 1977, kdy byl zrušen trest smrti. Všechny zbylé gilotiny následně skončili v muzeu.

Nagasaki, 20 minut po výbuchu v roce 1945

0214

9. srpna 1945 vypustilo USA svou atomovou bombu na Nagasaki. Odhadem při nárazu bomby zahynulo 40.000 lidí a další tisíce zemřeli později na nemoci z ozáření a popáleniny. Město bylo zcela v troskách.

To co je zarážejí, že tento snímek byl pořízen 20 minut po výbuchu kdy obrovský ničivý oblak stále visí ve vzduchu. Na pravé straně fotografie jsou také vidět tři lidé, kteří se staly svědky tohoto výbuchu. Těžko říct jak se přitom cítili.

Podpis mírové smlouvy ve Versailles v roce 1919

0712

Versailleská smlouva byla jednou z mírových smluv, kterou skončila první světová válka. Této konkrétní smlouvě dominovali hlavně podmínky, takže byla plná hořkosti. Přenášela veškerou zodpovědnost na Německo, kterému také vyměřila vysoké reparace, jejichž splácení mělo trvat až do roku 2010. To následně zničilo německé hospodářství a dalo podnět k vypuknutí druhé světové války.

Tenzing Norgay na vrcholu Everestu 1953

0891

Lidé vždycky hledali další způsoby jak něco dobít. Ať už šlo o cizí území, říše či přírodu. Tato touha dozvědět se víc nás motivuje k tomu, že překonáváme své limity a dosahujeme úspěchů. Příběh o prvním zdolání Everestu se od těchto příběhů neliší jde o výsledek naprostého odhodlání a pevné vůle.

Tenzing Norgay dosáhl vrcholu Everestu 29. května 1953 spolu se svým společníkem Edmundem Hillarym. Byly to pokud je známo první lidé, kteří stanuli na vrcholu této hory. Vrcholu dosáhli pouhé tři dny před korunovací královny Alžběty II. , ale zpráva o jejich úspěchu to do korunovace nestihla.

Dvojice strávila na vrcholu asi čtvrt hodiny. Hillary pak vyfotil slavnou fotku Tenzinga jak pózuje s cepínem. Když jej následně chtěl Tenzing na oplátku také vyfotit Hillary odmítl. Po udělání několika dalších fotek jako důkazy, následně začali sestupovat zpět do civilizace.

TOPlist