Úžasné poklady, které se nikdy nenašli

Některé nejvzácnější světové artefakty byly ztraceny ve válce, pohřbeny a zapomenuty, nebo pouze zapomenuty. Mnoho z nich se stalo místo pokladů legendami. Některé se objevili na černém trhu a jiné skončili v soukromých sbírkách. O některých se soudí, že jsou již zcela jistě zničeny. Pojďme se podívat na některé z nich.

1. Patent bratří Wrightů

0129

Národní archiv USA skladuje některé z nejvzácnějších artefaktů minulosti. Bezpečnost tohoto skladu je na super vysoké úrovni, aby ochránila různé ojedinělé unikáty. I přesto se občas zlodějům podaří se sem dostat.

Patentové dokumenty, které detailně popisují vynález Wilbur a Orvilla Wrightových – jejich létající stroj, byly odcizeny nějakým neznámým pachatelem aniž by si toho kdokoliv všiml. Až v roce 2003 se zjistilo, že dokumenty chybí. Pátrání po zloději bylo zatím neúspěšné.

Krádeže v archivu se staly tak běžné, že dokonce vznikla speciální ozbrozená skupina, která začala pátrat po chybějících věcech. Např. byly vráceny fotografie pořízení astronauty při přistání na Měsíci nebo také magnetofonové pásky z havárie Hindenburgu. Ale dokud se někdo nepokusí patentové dokumenty prodat, mají malou šanci je najít a vrátit zpět.

2. Tanto Mei-Kunimitsu

0226

Krádeže národních pokladů není čiště problém pouze USA. Vypadá to, že stejné problémy mají také v Japonsku kde se ztratilo 119 kusů položek, které byly označeny jako národní poklad. Ukradené položky skončili v rukou soukromých sběratelů, což nyní již komplikuje jejich nalezení a vrácení.

Uvedené položky byly tvořeny 52 meči, 17 soch a 10 obrazů, které se zatím nepodařilo najít. Ve zprávě se uvádí, že byli jejich majitelům ukradeny, či se majitelé odstěhovali nebo je není možné najít či zemřeli. S nimi se ztratili také tyto vzácné položky národního pokladu.

V chybějící kolekci ze 13 století je zvlášť významný meč podepsaný – Kunimitsem. Při úmrtí jeho majitele skončil meč v dědickém řízení jako vysoce ceněná položka. Nicméně to nikdo neoznámi agentuře, která sleduje pohyb těchto národních pokladů. Proto také zmizela stopa po kupci tohoto meče.

3. Město Paititi

0328

Ztracené město Paititi obklopuje mnoho legend. Má se jednat o město, kde staří Inkové, kteří se bránili invazi Evropanů ukryli všechno jejich zlato. Vzhledem ke své neznámé poloze se z města časem stalo něco podobného jako El Dorado. Druhým výkladem je, že se jedná o místo kde cestoval může najít nekonečné bohatsví.

Průzkumníci fascinováni touto legendou prohledávali peruánskou džungli, zatím bez výsledku. V oblasti existuje mnoho osídlení, kde se podle nich nacházejí stopy vedoucí k tomuto legendárnímu městu.

V pokračováních se podíváme na další zajímavé poklady minulosti, které postihl stejný osud.

 

 

 

 

 

 

TOPlist