Údržba dřevěného zahradního nábytku

Dřevo jako většina přírodních materiálů absorbuje vlhkost nebo vysychá. U zahradního nábytku tento jev výrazně ovlivňuje vzhled i životnost. Dřevo může pracovat a v drobných mezích měnit svůj tvar. Právě tomu je možné předejít.

Údržbu dřevěného zahradního nábytku můžeme rozdělit na několik skupin.

osmo-selska-barvaU nového nábytku doporučujeme použít přípravky na hloubkové ošetření proti plísním, dřevokaznému hmyzu a samozřejmě na závěr ošetřit přípravkem proti povětrnostním vlivům – jako je např. Osmo selská barva, která dřevo ochrání a zároveň ho nechá dýchat.

V případě staršího zahradního nábytku – obnovte impregnaci a ochranu povrchu s tím, že před sezónou je dobré jej zbavit špíny z povrchu.

Různé vlastnosti dřeva

Zahradní nábytek vyrobený z exotického dřeva, jako je  např. teak, meranti nebo durian, mívá sklon k barevným změnám. Čím je nábytek starší a více venku, tím se samozřejmě více mění původní barevný odstín. Jsou i výjimky např. nábytek z bangkirai má životnost až 30 let a během této doby se nemusí chemicky ošetřovat. Podobně odolný je i zahradní nábytek z teaku, který časem získává stříbrošedou patinu.

S měkkým dřevem se u zahradního nábytku setkáme nejčastěji u výrobků z akátu, modřínu, borovice či smrku. U tohoto dřeva nespoléhejte na tvrzení výrobců o vysoké odolnosti vůči povětrnostním vlivům a raději jej ošetřete. Původní impregnace vydrží většinou max. 1 sezónu. Pro ošetření použijte, např. některou z olejových lazur na dřevo Osmo. Ochrání proti vlhkosti, škůdcům i UV záření.

Jak správě přípravky aplikovat

Jaké přípravky a barvy na dřevo a techniku zvolit záleží na tvrdosti dřeva a umístění zahradního nábytku. Pokud je nábytek venku stále je vhodnější použít voskové oleje, které se nanáší štětcem z přírodních vláken a tím nezanechávají stopy po tazích. Ve většině případů stačí jedna aplikace tak na 1-2 sezóny. Pak ji stačí pouze znovu přetáhnout, bez odstraňování starší vrstvy apod.

Pokud zvažujete, nákup kvalitních barev na ochranu dřevěného nábytku na zahradu, doporučujeme, osvědčenou kvalitu přírodních voskových olejů OSMO.

TOPlist
„Čas si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to.“ Jan Werich