Údržba dřevěného zahradního nábytku

Dřevo jako většina přírodních materiálů absorbuje vlhkost nebo vysychá. U zahradního nábytku tento jev výrazně ovlivňuje vzhled i životnost. Dřevo může pracovat a v drobných mezích měnit svůj tvar. Právě tomu je možné předejít.

Údržbu dřevěného zahradního nábytku můžeme rozdělit na několik skupin.

osmo-selska-barvaU nového nábytku doporučujeme použít přípravky na hloubkové ošetření proti plísním, dřevokaznému hmyzu a samozřejmě na závěr ošetřit přípravkem proti povětrnostním vlivům – jako je např. Osmo selská barva, která dřevo ochrání a zároveň ho nechá dýchat.

V případě staršího zahradního nábytku – obnovte impregnaci a ochranu povrchu s tím, že před sezónou je dobré jej zbavit špíny z povrchu.

Různé vlastnosti dřeva

Zahradní nábytek vyrobený z exotického dřeva, jako je  např. teak, meranti nebo durian, mívá sklon k barevným změnám. Čím je nábytek starší a více venku, tím se samozřejmě více mění původní barevný odstín. Jsou i výjimky např. nábytek z bangkirai má životnost až 30 let a během této doby se nemusí chemicky ošetřovat. Podobně odolný je i zahradní nábytek z teaku, který časem získává stříbrošedou patinu.

S měkkým dřevem se u zahradního nábytku setkáme nejčastěji u výrobků z akátu, modřínu, borovice či smrku. U tohoto dřeva nespoléhejte na tvrzení výrobců o vysoké odolnosti vůči povětrnostním vlivům a raději jej ošetřete. Původní impregnace vydrží většinou max. 1 sezónu. Pro ošetření použijte, např. některou z olejových lazur na dřevo Osmo. Ochrání proti vlhkosti, škůdcům i UV záření.

Jak správě přípravky aplikovat

Jaké přípravky a barvy na dřevo a techniku zvolit záleží na tvrdosti dřeva a umístění zahradního nábytku. Pokud je nábytek venku stále je vhodnější použít voskové oleje, které se nanáší štětcem z přírodních vláken a tím nezanechávají stopy po tazích. Ve většině případů stačí jedna aplikace tak na 1-2 sezóny. Pak ji stačí pouze znovu přetáhnout, bez odstraňování starší vrstvy apod.

Pokud zvažujete, nákup kvalitních barev na ochranu dřevěného nábytku na zahradu, doporučujeme, osvědčenou kvalitu přírodních voskových olejů OSMO.

TOPlist