Jiný kraj, jiný mrav

V našem dnešním článku se podíváme na unikátní zvyky, s kterými se můžete setkat v některých oblastech světa. Některé z těchto zvyků mohou být nádherné, jiné šokující nebo neortodoxní.

Taarof

dv1341074

Používá se v Iránu jako gesto respektu a úcty, obecně je dáno, že se takové gesto neodmítá. Například v některých zařízeních je od obchodníka slušnost odmítnout platbu od zákazníka s vyšší sociální pozicí. Nicméně samozřejmě zákazník zase ví, že správné je trvat na tom že platbu uhradí. Toto postupné odmítání se může opakovat několikrát než se nechá obchodník přesvědčit, že má platbu přijmout. Pro zahraničního turistu to může být zajímavý zážitek.

Toto gesto se může vztahovat také na pozvání do domu, kde se očekává, že pozvaný odmítne. Kuriózní situace nastává když to přijme a v podstatě jej nikdo v domě nechce.

Mano Po

145236929

Jedná se o gesto, které symbolizuje úctu ke starším. Provádí se úklonou s případným vzítím ruky staršího do svých a přitištění k čelu. Tento zvyk se praktikuje především ve Filipínách a také v některých částech Malajsie a Indonésie. Zvyk přišel údajně od Číňanů již před několika staletími , kdy se Filipínci začali přizpůsobovat kultuře cestovalů a obchodníků. Na rodinných oslavách je zcela běžné, že si děti požádají starší o toto požehnání.

Mudras

185856036-e1412748413949

Jedná se o různé pohyby a gesta, které jsou příznačné pro budhismus a hinduismus, hlavně v Indii. Pomocí pohybu rukou a prstů může být vyjádřeno až 500 různých věcí. Věří se, že tyto pohyby pomáhají v toku prány, či životní energie tělem. Každý je určen pro dosažení určitého cíle. Vidět je můžete například na sochách, obrazech v tancích, józe či v meditačních technikách.

Různá gesta jsou používána například pro dosažení klidné mysli, pro podporu trávení a samozřejmě pro meditaci.

Bushido a Seppuka

122407552

Bushido je kodex válečníka Japonska, který klade důraz na sílu, věrnost a integritu. Někteří akademici doporučují jeho použití také v obchodní sféře, aby se zabránilo zbytečným aférám a zneužitím v průmyslu a obchodu. Při použití tohoto kodexu by společnosti pracovali poctivě a zároveň brali ohledy také na zájmy veřejnosti.

Seppuka je rituální sebevražda, která se praktikovala jako alternativa v případě porážky samuraje. Hodně se používala také v druhé světové válce, kdy hodně Japonců v případě porážky raději spáchali tuto rituální sebevraždu. V některých částech Asie se používá dodnes. Mezi zajímavé případy, patří například seppuka Yukio Mishima, kterou spáchal v roce 1970 na protest proti japonské vojenské politice.

 

 

 

 

TOPlist