Jaké rostliny jsou vhodné pro rybníček?

Pokud je v zahradě rybník, musí být obýván vodními rostlinami. Jde nejen o to, že dekorativní rybník potřebuje slušný rám, ale rostliny jsou navíc nepostradatelné pro dobrou funkci rybníka. Nedovolují přehřátí vody, odčerpávají z vody živiny a tím brání vzniku řas.

Zahradní jezírko je osazováno dvěmi druhy rostlin – hlubokými a plovoucími. V prvním případě kořeny klesají do země a stonky a listy se vznášejí na povrchu. Druhé nejsou upevněny v zemi a pohybují se po rybníce.

Oblíbené vodní rostliny

Nejznámější hlubinnou rostlinou pro rybník je leknín (nymfa). Jeho odrůdy jsou určeny pro malé i hluboké rybníky. Další populární rostliny – oroncium, apogoneton – budou vypadat neméně působivě.

lekníny v rybníčku

Z volně vznášejících se rostlin je nejoblíbenější okřehek. Také, mnoho letních obyvatel dává přednost krásné kvetoucí Eichornii (tokozelka) a vodnímu hyacintu.

V rybníce je důležité mít rostliny, které slouží jako potrava pro ryby a zabraňují znečištění vody. Patří sem druhy turcica a pryskyřník.

pryskyřník

V červnu je třeba je vysadit v koších s hliněnou zeminou (plast) a snížit na dno rybníka.

Mělké a bažinaté rostliny

Stejně důležité je vypracovat pobřežní zónu rybníka se zaměřením na podmínky osvětlení, vlhkost a povahu půdy.

V mělkých vodních oblastech se obvykle pěstují calamus (puškvorec obecný), calla, některé druhy kosatců, ostřice, šípy, rákos atd. Tyto rostliny jsou nenáročné a budou se dobře rozvíjet, jak v pobřežní zóně, tak i v mělké hloubce nádrže.

ostřice pobřežní

Neignorujte bažinaté rostliny. Jejich výběr je obrovský a dekorativní vzhled dodá rybníku úžasnou krásu. V bažinaté zóně bude nádherně vypadat Astilbe (tavolín), gravilát, denní lilie (denivky), kapradiny atd.

Všechny takové rostliny klidně tolerují záplavy a normálně rostou, pokud jejich kořeny dosáhnou do vody. Musíte se o ně starat jako o zahradní rostliny.

okrasný rybníček rostliny

Hlavní podmínkou pro výsadbu vodních rostlin je teplé počasí a vysoká teplota vody. Nejlepší čas na to je období jaro-léto, přesněji od května do srpna. To platí také pro pobřežní rostliny a rašeliniště.

Výsadba rostlin nesmí být přehnaná. Vše s mírou, protože hlavní atrakcí je samotný rybník a vše ostatní je jen ozdobný doplněk.

TOPlist