Jak vybrat kvalitní lyžáky

Pokud máte rádi lyžování, pak jistě víte, že asi nejdůležitějším vybavením jsou lyžařské boty – nebo také lyžáky. Je to jednoduché. Samotné lyže si můžete relativně snadno půjčit i přímo na svahu, ovšem najít takové lyžáky, které vám budou sedět už je složitější. Proto se vyplatí věnovat výběru lyžařských bot věcí pozornost. Na trhu jsou aktuálně k dispozici boty od mnoha různých světových značek. Za zmínku stojí např lyžáky Atomic, které patří k špičkovým zástupcům lyžařské obuvi.

Na co si dát při výběru pozor a jak postupovat? Na to se podíváme níže.

Základní pravidla pro výběr lyžařských bot.

  • Ideální doba pro výběr lyžařských i běžných bot je dopoledne, kdy noha ještě příliš nenatekla
  • Budete potřebovat přesnou šířku, délku a výšku vašeho nártu
  • Kvalitní lyžařská bota má vnitřní botičku, která ještě trochu povolí svůj tvar, takže je lepší vybrat tak, aby byla na noze těsnější.
  • Nechte si při výběru poradit
  • Vybírejte i podle způsobu jízdy

Způsob jízdy

2786_400Lyžařské boty by měly odpovídat způsobu vaší jízdy. Pokud jezdíte rychle a aresivně, potřebujete, aby se dobře přenášela síla z vašich nohou do lyží. V tomto případě je lepší zvolit tvrdé lyžáky. Mají vysoký tzv. flex index. Tento index představuje množství síly, kterou je třeba vynaložit k tomu, aby se komín bot pohnul směrem dopředu. Čím je tento údaj vyšší, tím jsou lyžařské boty vhodnější pro sportovní styl jízdy. Většinou jde o boty v rozmezí indexu 80 – 130. Je samozřejmě třeba pak počítat s menším pohodlím, neboť tento typ boty má tvrdší plastovou skořepinu a tenší vnitřní botičku.

Při rekreačním stylu jízdy se zaměřte spíše na lyžáky s nižším flex indexem, kde máte jistotu pohodlnější jízdy a většího zateplení. U běžných lyžařských bot pro dospělé se můžete setkat s hodnotami mezi 50 – 130, přičemž pro rekreační využití i začátečníky jsou vhodné hodnoty indexu 50 – 70.

Zohledněte samozřejmě i svou váhu, která má vliv na sílu, kterou působíte na lyže. Tedy pokud vážíte např. víc jak 100 kg, zvolte si boty s vyšším indexem než v případě např. 70 kg osoby.

Velký výběr lyžáků Atomic a dalších značek, včetně odborné rady najdete na e-shopu www.dtsport.cz

TOPlist