8 rodičovských rad od dospívajících rodičům

Neporodila jsem dítě, nedržela je v náručí a nezažila ten pocit když se narodí nový život. Zatím jsem se nestala rodičem. Ale moc dobře vím jaké to je být držen a chován dvěma skvělými rodiči. Během střední školy můj vztah k rodičům kolísal. Oba mí rodiče však byli tolerantní a snažili, abych si užila dětství na které budu moci vzpomínat i před svými dětmi. Příležitostně jsme spolu bojovali a já si myslela, že mám nejhorší rodiče na světě, ale i tak byli stále těmi nejlepšími.

Spousta mých kamarádů nemělo to štěstí. Jejich rodiče nebyly u toho, když se v jejich životě odehrávali významné věci a nechávali své dítě vyrůst v podstatě bez větší péče. Následující tipy jsou určeny právě pro tyto rodiče. Nikdo by neměl vyrůstat bez lásky a péče svých rodičů.

262195-05c6703a-2290-11e4-9066-0beb7f687196

1. Pamatujte jací jste kdysi byly vy

Dovedu si představit, že už je těžké si vzpomenou jaký byl člověk v pubertě, zvlášť když už je to řada let. Aby jste však mohli porozumět vašemu dítěti v pubertě je třeba se vrátit zpět do doby střední školy, piva a školních lásek. Vzpomeňte si s jakými věcmi jste se museli vypořádat a co by jste zpětně udělali jinak. Podělte se o tyto zkušenosti se svým dospívajícím synem či dcerou, aby se poučili z vašich úspěchů i neúspěchů.

2. Neztraťte důvěru svého dítěte

Není nic otravnějšího než hlásit každé 2 minuty jsou pozici rodičům a co přesně děláte. Pokud projevíte svému dítěti hned od začátku trochu důvěry, nebude mít důvod lhát o tom kde je a s kým je. To pro vás taky znamená, že se o něj nebudete muset tak bát. Tato situace je pro obě strany výhodná – vaše dítě nemusí vymýšlet lži a vy nemusíte pátrat po tom co je pravda.

Netřeba dodávat, že v některých případech může dítě zcela ztratit důvěru ve své rodiče a je velmi náročné ji získat zpátky.

3. Přehánění je zbytečné

Není nic horšího než, když vyprávíte něco svým rodičům a v průběhu děje je vystrašíte tak, že si neposlechnou ani konec příběhu a vaše vysvětlení a ihned začnou šílet, co se mohlo stát. Pokud vám vaše dcera či syn řekne, že se mu nepodařila nějaká významná zkouška ve škole, nesmíte začít okamžitě křičet. Nechte své dítě také vysvětlit, kde byl problém a proč k tomu došlo. Zároveň se tak můžete dobrat k tomu, co je třeba udělat aby se to zlepšilo. Pokud začnete ihned křičet dítě si zbytek ponechá pro sebe, což je asi to poslední co chcete.

4. Přijmout experimentování – je to nevyhnutelné

Jestli je vaše dítě stejné jako každý další dospívající, počítejte s tím, že minimálně jednou přijde domů opilé, vyzkouší trávu nebo se zkusí ulít ze školy. Toto experimentování většinou probíhá mezi 13 – 18 lety věku dítěte. Nechte své dítě udělat tyto první chyby, pouze v případě že by mu hrozilo vážné nebezpečí nebo by někoho ohrožoval tak zakročte. Pamatujte, že je velký rozdíl mezi experimentováním a získáním nějakého škodlivého návyku.

261907-eb43b9a8-2293-11e4-9066-0beb7f687196

5. Zapojte své dítě do plnění domácích povinností

Jednou z mála věcí, které bych svým rodičům vytkla je, že mě nenutili k domácím pracem. Nemusela jsem se naučit prát, uklízet nebo uvařit večeři. Nyní se chystám na vysokou a přála bych si abych tohle vše již uměla. Až na koleji se budu muset naučit jak prát barevné a bílé prádlo nebo jak uklidit koupelnu. Donutit děti aby se zvedli z pohovky a pomáhali v domácnosti vám v daný okamžik přinese spíše jejich nenávist. Nicméně z dlouhodobého hlediska jakmile budou starší vám za to budou vděční.

6. Neničte jejich sny

Pokud bych chtěla seřadit tyto tipy tak tento by byl na prvním místě. Nechte svému děti jeho sny a případně jej podpořte v jejich realizaci. Pokud vaše dítě začne s něčím s čím nemáte vůbec žádnou zkušenost, neberte to jako nějaké vybočení z vámi vybrané cesty. Buďte šťastní, že zkouší něco zcela nového, co jste osobně nikdy nezkusili. Koneckonců je to jeho život.

7. Jste rodič, ne nejlepší přítel

Není vám 16 let, takže by jste neměli hrát roli nějakého kamaráda ze školy. Spousta mých kamarádů měla rodiče, kteří to hráli právě tímto způsobem. Vím o dívce, která má s matkou kamarádský vztah a co se týče alkoholu tak se navzájem v případě potřeby zásobují. Jak si dokážete představit jejich vztah rodiče a dítěte byl zcela nefunkční, protože matka nebyla schopna přijmout opatření k zabránění špatných rozhodnutí své dcery. Být více kamarádem než rodičem vám bere potřebnou autoritu, což se projeví také na budoucím chování dítěte.

8. Přijměte a milujte své dítě

Bylo mi řečeno, že mít dítě je jediným případem ve vašem životě, kdy budete někoho bezpodmínečně milovat. Ať se vaše dítě tedy dozví, že ho máte rádi. Pro mě mělo vyjádření lásky mých rodičů největší vliv, který mi umožnil se vyvinout v zdravého, originálního a vtipného člověka. Doufám, že se mi podařilo vyjádřit individualitu vašeho dítětě a mé rady vám pomohou v lepší péči o něj.

 

Tento článek byl napsán Kali Venable z Elite Daily, čerpáno z http://www.news.com.au

 

 

TOPlist