30 věcí, které asi nevíte o filmu Predátor

Je těžké uvěřit tomu, že je to tak dávno, kdy si to Arnold rozdával v džungli s mimozemšťanem. Predátor patří k nejznámějším filmům, kde si zahrál Arnold Schwarzenegger a který mu pomohl získat si jméno. Dokonce i dnes jde o velkolepou scifi-akční podívanou.

Možná si říkáte, že o tomto filmu víte všechno. Ovšem je tomu opravdu tak? Posuďte sami:

 1. Kaskadérství je skutečně nebezpečná práce a zvlášť v tomto filmu. Své o tom ví i Arnie, který si při scéně kdy padá do řeky vyhodil koleno.
 2. Role, kterou hraje Arnold Schwarzenegger ve filmu Predátor patří k jeho nejslavnějším. V původním scénáři však měla hlavní postava vypadat jinak. Oddíl měl vést domorodý američan, který se nakonec objevil pouze v roli Billyho.
 3. Film Predátor je plný Arnieho krátkých hlášek, které se staly legendárními. Např. při scéně, kdy si predátor sundá masku zazní: Ty máš ale pěknou držku.
 4. Přemýšleli jste někdy o tom, jak byla dosažena ta mimozemská konzistence a barva predátorovi krve? Šlo o náplň ze svítících tyčinek a lublikačního gelu KY Jelly.
 5. Krev, která je krásně žluto-zelená, měla být původně oranžová.
 6. Kostým Predátora byl na začátku radikálně odlišný. Ve snaze ušetřit peníze se produkce rozhodla využít společnost se speciálními efekty. Výslední predátor však podle slov Arnolda vypadal jako osoba v ještěřím obleku s kachní hlavou. Poté se však k natáčení připojil Stan Winston a jeho tým, kteří vytvořili již obecně známý predátorský vzhled.
 7. Když je řeč o vzhledu predátora, očividně se na něm podepsaly i nápady Jamese Camerona. On, Arnie i designér Stan Winston pak spolupracovali i na filmu Terminátor – a samozřejmě se staly dobrými přáteli.
 8. Predátor měl druhou největší premiéru o víkendu v roce 1987, první místo obsadil film Beverly Hills Cop II.
 9. Nápad pro vznik filmu Predátor začal jako vtip. Krátce po dokončení filmů Rocky III a IV začali lidé z jejich produkce žertovat, že jediná osoba, se kterou Balboa nebojoval je E.T.
 10. Shane Black, který ve filmu hraje Hawkinse je více známý jako spisovatel a režisér. Není divu, že během svého volného času při natáčení predátora pracoval na svém scénáři pro film – Poslední Skaut.
 11. Původní zápletka měla Dutche postavit proti mimozemskému lovci zcela samostatného. Arnold si však myslel, že by to byl špatný nápad a tak byl scénář přepracován a přidáni další členové týmu.
 12. První kdo byl obsazen do role predátora byl Jean-Claude Van Damme. Krátce po začátku natáčení byla však role přeobsazena, protože v kostýmu měl být někdo, kdo bude větší než Arnold. Vzhledem k tomu, že Van Damme byl menší než Arnold a to i svalově, prostě to nevypadalo reálně. Role predátora byla nakonec obsazena hercem Kevinem Peterem Hallem, který byl o stopu vyšší i rozložitější.
 13. Strom, na kterém stojí predátor, není vůbec stromem ale je kompletně vyroben z betonu a pouze zamaskován.
 14. Při prvním vysílání v televizi začátkem devadesátých let byl film pro běžného diváka považován za příliš násilný, takže z něj bylo odstraněno několik scén. Patří mezi ně např. Macovo varování Dillon, že bude krvácet, pokud opustí svou pozici či odříznutí jeho paže i následná smrt. Predátor vytrhne Billyho lebku a páteř a ikonický okamžik, kdy si Predátor odstraní masku.
 15. Oblek predátora vážil přes 90 kg a přestože byl Kevin Peter Hall velký a silný muž při boji musel být nadnášen připojeným elastickým lankem. Taky se mu stalo, že při boji náhodně udeřil postavu Arnolda k čemuž nemělo dojít.
 16. Původní myšlenka filmu pracovala s tím, že půjde o několik predátorů, kteří budou lovit v lesích. Film se však nakonec postavil na boji jednoho predátora se skupinou mužů. Původní nápad se pak zrealizoval v roce 2010 ve filmu Predators.
 17. Obvykle je na seznamu možných kandidátů pro každou postavu ve filmu několik osob. To však nebyl případ Dillona, kde byl na seznamu pouze herec Carl Weathers.
 18. Než se stal film Predátor známým jako Predátor, původní název byl Hunter. Ten se však upravil, aby si jej lidé nezaměňovali se stejným filmem z roku 1984.
 19. Poté, co Kevin Peter Hall absolvoval poměrně náročné natáčení v obleku Predátora se ředitel John McTiernan rozhodl dát mu roli, kde bude i vidět. Hall se tak objevuje i v roli jednoho z členů záchranného vrtulníku.
 20. Vytvoření scény, kdy komando vojáků začne ostřelovat džungli zabralo dva týdny. Během nich byly položeny výbušniny a vše bylo propojeno, aby byl výsledek co nejvíc reálný.
 21. Arnold Schwarzenegger se během natáčení filmu oženil. Aby se dodržel časový plán natáčení, vzal si na svatební cestu pouze tři dny.
 22. Aby se herci naučili být skutečnou vojenskou jednotkou trénovali v džungli různé manévry a dlouhé pochody. Trénovali přímo na místě se zbraněmi a fitness drilem pod dohledem vojenského výcvikového pluku. Trénink začínal každý den v 6 hodin a zahrnoval i používání ručních signálů, které jsou vidět i ve filmu. I když několik herců již za sebou mělo vojenský výcvik, John McTiernan chtěl, aby začali spolupracovat jako skupina.
 23. Při vytváření grafického návrhu Predátora se Stan Winston inspiroval obrazem Rastafariánského válečníka, kterého měl v kanceláři producent filmu.
 24. Jesse Ventura, který ve filmu hraje Blaina trénoval na roli s Arnoldem Schwarzeneggerem. Oba spolu začali trochu soutěžit, když Ventura asi po měsíci zjistil od týmu kostymérů, že je obvod jeho bicepsu o cca 2,5 menší než Arnoldův. Když se to Ventura dozvěděl vsadil se s Arnoldem, že ten kdo jej bude mít větší vyhraje láhev šampaňského. Po měření byl vítězem vyhlášen Arnold. Ten však tajně požádal kostyméra, aby Venturovi řekl, že jeho biceps je větší než Arnoldův.
 25. Když rukopis se scénářem filmu koloval mezi možnými investory, byl nazván – Vetřelec v džungli.
 26. Speciální predátorům zrak je mixem vidění z infrakamery pro tepelné vidění a vizuálních efektů.
 27. Infračervené vidění predátora funguje stejně jako u hadů.
 28. Kevin Peter Hall poznamenal, že natáčení filmu bylo méně o natáčení filmy a mnohem více o přežití. Podmínky při natáčení nebyly vždy nejlepší, zejména ve scéně, kdy Predátor pronásleduje Dutche vše probíhalo ve stojaté, smradlavé vodě plné pijavic.
 29. Film vydělal kolem 98 milionů dolarů a byl opěvován jako obrovský úspěch. Na otázku, proč si myslí, že to tak dobře dopadlo, Schwarzenegger řekl, že je to tím, že jsou všichni hrdinové svalnatí a velcí.
 30. Na YouTube najdete fantastické hudební přepracování celého filmu. Film je zkrácen a znovu nadabován zpěváky. Jak to dopadlo můžete posoudit níže:

 

TOPlist